ایران جزو ۷ کشور مطرح جهان در برنامه غربالگری شنوایی است | اجلاس نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ایران جزو ۷ کشور مطرح جهان در برنامه غربالگری شنوایی است

بنابه این گزارش ظهر امروز، دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۹۸، معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور در نشست تخصصی ،توجیهی طرح تعیین شیوع کم توانی (معلولیت) های جامعه هدف سازمان بهزیستی کشور و ایجاد سامانه رصد کم توانی _عملکرد، با حضور معاون توسعه امور پیشگیری بهزیستی خوزستان و جمعی از کارشناسان کشوری و استانی دفتر پیشگیری از معلولیتها در سالن اجتماعات اداره کل بهزیستی خوزستان گفت: به همت همکاران ما در سراسر کشور، ایران جزو ۷ کشورمطرح جهان در برنامه غربالگری شنوایی است.
دکتر مینو رفیعی ضمن اشاره به دستاوردهای سازمان بهزیستی در زمینه غربالگری شنوایی و دریافت پیشنهادهایی برای برپایی این طرح در خاورمیانه تصریح کرد: خوشبختانه در طرح غربالگری شنوایی موفق به پوشش ۸۲ درصدی غربالگری شنوایی موالید زنده در سراسر کشور شده ایم.
معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی ضمن تشکر از تلاش های کلیه همکاران دفاتر پیشگیری از معلولیت ها در استان خوزستان بیان داشت: در طرح پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی) نیز ۷۵ درصد جمعیت کودکان ۳ تا ۶ سال را پوشش داده ایم.
وی همچنین اظهار کرد: بر اساس مطالعات ما در خاورمیانه برنامه ای برای غربالگری ازدواج های پرخطر وجود ندارد ولی در ایران به صورت پایلوت طرح غربالگری پیش از ازدواج، در یک ششم ازدواج های صورت گرفته انجام و مشخص شد ۳۰ درصد ازدواج ها در ایران فامیلی است که این رقم در برخی استانها از جمله خوزستان بالاتر است و البته این رقم در خاورمیانه بالا نیست.
رفیعی با تأکید بر اینکه تا کنون برنامه جامعی برای رصد معلولیت ها و تعیین عوامل بروز معلولیت نظیر عوامل مادرزادی، ژنتیک، فلج اطفال، حوادث و… انجام نشده است عنوان کرد: مطابق برنامه ششم توسعه رصد معلولیت ها، تنها دستگاه متولی معلولیت ها سازمان بهزیستی است.
معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی در پایان خاطر نشان کرد: هدف از طرح تعیین شیوع کم توانی و ایجاد سامانه رصد کم توانی، تعیین وضعیت معلولیت ها و علل بروز معلولیت ها در کشور به منظور تمرکز بر رفع علل معلولیت است.
علی حسن زاده معاون توسعه امور پیشگیری بهزیستی خوزستان نیز در این باره گفت: با توجه به ضرورت آشنایی با طرح تعیین شیوع کم توانی و ایجاد سامانه رصد، به منظور آموزش و توجیه همکاران درگیر طرح، این نشست برگزار شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true