عدم تجاوز و آزادسازی حریم رودخانه‌ها از درس آموخته‌های سیل اخیر بوده | اجلاس نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
عدم تجاوز و آزادسازی حریم رودخانه‌ها از درس آموخته‌های سیل اخیر بوده

معاون هماهنگ کننده فرمانده ارتش جمهوری اسلامی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی را باید بپذیریم، گفت: عدم تجاوز به رودخانه‌ها و آزادسازی حریم رودخانه‌ها از درس آموخته‌های سیل اخیر بوده است.

امیر دریادار حبیب‌الله سیاری سه‌شنبه در «همایش ملی سیلاب ۹۸-۹۷ اگر تکرار شود» در اهواز ، اظهار داشت: با توجه به شرایط جغرافیایی کشور و فراوانی بلایای طبیعی درس آموخته‌هایی از طبیعت داریم و باید تغییرات اقلیمی، بارش‌های تند و سیل‌آسا و وقوع سیلاب را بپذیریم و وضعیت رودخانه‌های خود و روند تغییرات آنها را بشناسیم.وی با تاکید بر تجهیز و آمادگی سازمان‌های مرتبط با مدیریت بحران، افزود: سازمان‌های ذیربط و مجموعه شورای بحران باید یادبگیرند که ساختار جامع و کامل برای مقابله و مدیریت بحران داشته باشند زیرا با یک ساختار ناقص نمی‌توانند وظایف خود را به انجام برسانند.سیاری اضافه کرد: سازمان‌های مرتبط با بحران باید از نظر اعتباری تقویت شده و اقداماتی انجام دهند که به هیچ وجه غافلگیر نشوند.

وی تاکید کرد: در این سیل همه آموختیم که به حریم رودخانه‌ها تجاوز نکنیم و مسیر رودخانه‌ها را آزاد کنیم و در مسیر رودخانه‌ها خانه سازی نکنیم، به طور نمونه در شیراز در مسیر رودخانه خشک ساخت و ساز شده بود.سیاری با بیان اینکه هماهنگی کامل در شهر و روستاها و هماهنگی با هسته تصمیم‌گیری و جلوگیری از موازی کاری رعایت شود، افزود: همه آحاد ملت باید برای آمادگی در مقابل سیل آموزش ببینند و به تجربه مردم در زیستگاه خود باید توجه شود، به طور مثال در بستان و رفیع هر چه می‌خواستیم تخلیه منازل را انجام دهیم مردم مقاومت می‌کردند، بعد مشخص شد که حرف آنها درست است.

وی اظهار داشت: صبر و حوصله متناسب با بحران را باید در خودمان تقویت و احترام متقابل را حفظ کنیم زیرا در بحران‌ها با مردم آسیب دیده مواجه هستیم.سیاری اظهار امیدواری کرد که آموخته‌های سیل به نحوی بکارگیری شود که در جریان خدمات رسانی کمترین آسیب به مردم وارد شود.

حضور هشت هزار ارتشی در سیل

فرمانده قرارگاه ذوالفقار ارتش در سیل خوزستان، همچنین گفت: هشت هزار نفر از نیروهای ارتش در سیل اخیر در خوزستان همکاری کردند و ۹۶ روستا با کمک ارتش تخلیه شده است.

وی ماموریت ارتش را حفظ تمامیت ارضی، حفظ استقلال و حفظ نظام جمهوری اسلامی دانست که باید برای آنها آمادگی کامل داشته باشد تا ضمن حفظ توان رزمی برای مقابله با تهدیدات وارد میدان شود.سیاری، مردم یاری را بعد دیگری از مسئولیت‌های ارتش دانست و افزود: ارتش در زلزله‌های کشور، سیل و سقوط هواپیما نقش خود را ایفا کرده و و افتخار می‌کند که گامی مثبت برای کمک به مردم بردارد به ویژه برای مردم خوزستان که سابقه مقاومت هشت ساله در جنگ دارد.

معاون هماهنگ کننده فرمانده ارتش جمهوری اسلامی اضافه کرد: با توجه به گستردگی حضور قرارگاه‌ها و پادگان‌های ارتش در خوزستان انتظار مردم این است که در زمان بحران‌ها، ارتش به کمک بیاید.

وی نخستین گام در کمک‌رسانی را تخلیه مناطق مسکونی و جلوگیری از تلفات عنوان کرد و گفت: در سیل اخیر همه امکانات ارتش اعم از ماشین آلات، بالگرد و پهپاد برای کمک رسانی بکار گرفته شد و در زمینه تخلیه مناطق روستایی و اسکان، ترابری، کمک به ساخت سیل بند، بهداشت و کمک به انتقال دام‌ها اقدام کرد.

به گفته وی در بحث اطلاع‌رسانی برخط نیز از سدها تا پایین‌ترین نقطه خوزستان رصد می‌شد و هماهنگی با استاندار و فرمانداران و شورای تامین، هلال احمر و سپاه و بسیج اهمیت داشت.همایش ملی «سیلاب ۹۸-۹۷ اگر تکرار شود» ۲۱ تا ۲۳ آبان ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی گیت بوستان برگزار می‌شود.در پی طغیان رودخانه‌های کرخه، کارون و دز، ۳۰ سیلاب بزرگ و کوچک در خوزستان رخ داد. ۲۱ شهرستان درگیر سیل شدند، ۱۳۳ روستا به زیر آب رفت و ۳۷۴ روستا به صورت جزیی و کلی تخلیه شدند. از میان ۲۵ استان، خوزستان بیشترین آسیب را در سیل اخیر متحمل شد. به گفته وزیر کشور ۴۰۰ هزار نفر در خوزستان تحت تاثیر سیل بهار امسال بودند.

ایرنا

بازدیدها: ۲

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true